top of page

Tek Başına Dev Kadro: Yeşil Çay

Güncelleme tarihi: 6 Haz


Yeşil Çay ve Faydaları
Son yıllarda sevilerek tüketilen yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor...

Yeşil çay, uzun zamandır Türkiye'de çay tutkunlarının en sevdiği çay türlerinden biri. Özellikle Çin ve Hint gibi doğu toplumlarının geleneksel tıp anlayışlarında yeşil çayın önemli bir yeri var.Çok miktarda antioksidan ve polifenol içerdiğinden dolayı yaraları iyileştirmek, sindirim sistemini güçlendirmek, zihni kuvvetlendirmek, kalp sağlığını desteklemek ve ruhsal anlamda dinginliği sağlamak konusunda asırlar boyunca yeşil çaydan yararlanılmış. Geleneksel tıbbın uygulama metotları gün geçtikçe bugünün bilimi tarafından da onaylanıyor ve araştırmalar yeni bilgileri da beraberinde getiriyor. Örneğin yapılan son araştırmalarda yeşil çayı günlük rutinine yerleştiren insanların fazla kilolarından daha kolay kurtuldukları, karaciğer bozukluklarının azaldığı görülmüş. Ayrıca diyabet ve Alzheimer hastaları için de yeşil çayın oldukça faydalı olduğu belirtiliyor.


Yeşil çayın en önemli faydaları

İşlenme şekli ve özellikleri bakımından siyah çaydan oldukça farklı olan yeşil çayın üretiminde yaş yapraklar, kısa süre boyunca yüksek sıcaklık altında tutuluyor. Böylece çay yapraklarındaki renk pigmentleri parçalanmamış oluyor ve fermantasyon görmediği için yeşil rengini koruyor. B1 ve B2 vitaminlerini içeren yeşil çayda siyah çaya oranla on kattan daha fazla C vitamini olduğu da uzmanlar tarafından belirtiliyor. 1950’li yıllarda yeşil çayın bileşenlerinden biri olarak keşfedilen teanin ise stres dağıtıcı ve zihni rahatlatıcı etki sağlıyor.Kararında ve düzenli olarak tüketilmesi halinde vücut yağının azalmasına yardımcı olan yeşil çay, obeziteyle savaşma noktasında önemli bir içecek. Önemli miktarda kateşin içeriyor. Doğal bir antioksidan olan kateşin, hücre hasarlarının önlenmesi gibi son derece kritik bir öneme sahip. İşte bu kateşinler sebebiyle yeşil çay aynı zamanda kılcal damarları güçlendiriyor, mikrop ve bakterilere karşı koruyucu etki gösteriyor, radyasyondan ve zararlı ışınlardan koruyor. Önemli miktarda kafein içeren yeşil çayı tüketirken yüksek tansiyon hastalarının dikkatli olması gerekiyor. Bu durumda mutlaka doktorlarına danışarak tüketmeleri öneriliyor.


Yeşil çay en iyi nasıl demlenir?

Demleme işlemi genellikle 100 mililitre suya 1 çay kaşığı çay eklenmesiyle yapılıyor. 45 saniye ile 4 dakika arasında değişen bir demlenme süresi var. Bu süre boyunca etrafı kaplayan çay kokusu ve çayın aldığı renk, içenlere ayrı bir keyif veriyor.


Yeşil çay uyku kaçırır mı?

Yatmadan 1 ya da 2 saat önce yeşil çay içtiğinizde, uykuya dalma süreniz kısalır. Daha kaliteli bir uyku için pek çok insan son yıllarda yeşil çaya ilgi gösteriyor. Ayrıca yeşil çay, insanın stresini ve uyaran etkisini azalttığı için son derece rahatlatıcı bir özelliğe sahip. Kısacası güzel bir uyku için yeşil çayı gece rutinlerinize ekleyebilirsiniz.


Yeşil çayın yağ yakıcı etkisi var mı?

Yeşil çayın içindeki bazı bileşenler, vücudunuzdaki yağ yakıcı hormonların etkisini artırıyor. Böylece daha hızlı ve daha etkili kalori harcamak mümkün oluyor. Yeşil çaydaki sindirim sistemini hızlandıran polifenoller, yiyeceklerin daha etkili biçimde parçalanmasına destek oluyor. Böylece yeşil çay hem metabolizmayı hızlandırıyor, hem yağ yakıyor hem de bağırsakları daha iyi çalıştırarak bağışıklık sistemine de olumlu etkiler sağlıyor.


Yeşil Çay rutininize benzersiz bir tat kazandırmak istiyorsanız, Tea1986’nın Yeşil Çay & Yayla Çayı karışımını mutlaka deneyin. Bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

74 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Guest
6 gün önce

Slm ben muratkot@gmail.com çay dıryaksiyim egun iki dem çay içerim ama yeşil çaya 10 gündüzlü içiyorum. Karadeniz çakur fabrikasında geldiniz söylediler. 2.kilo amsdim 5 sene oldu icemwye başladım güzel am dökme caydi 5 kilo almak isderim sagilar

Like
bottom of page